Praca zdalna – jak wykorzystać szanse, które daje?

Praca zdalna – jak wykorzystać szanse, które daje? 1

Praca zdalna – jeszcze jakiś czas temu bardzo modna i prezentowana jako dodatkowa korzyść przez rekruterów. Dziś to przymusowa rzeczywistość wielu osób. Twoja też? Jeśli tak, pewnie zostałeś w nią wrzucony nagle i bez ostrzeżenia. Przystosowanie się do tych nowych realiów jest wyzwaniem, to prawda. Ale z odpowiednim nastawieniem możesz je przekuć w szansę dla siebie. Jak to zrobić i dlaczego warto? Zobacz!

Na początek najważniejsze: home office to przyszłość rynku pracy. Bynajmniej nie z uwagi na koronawirusa, a na postępującą globalizację. Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że ograniczenia związane z odległością przestały istnieć. Naukowcy przewidywali to już 10 lat temu!

W raporcie The Institute for the Future stworzonym w 2011 roku przez ekspertów z Uniwersytetu w Phoenix zatytułowanym „Kompetencje zawodowe przyszłości 2020” wśród dziesięciu nowych kluczowych umiejętności otwierających szanse na dobrą pracę wskazuje się „umiejętność współpracy wirtualnej”[1].

Prawdopodobnie, gdyby nie pandemia, w tym roku nadal niewielki (ale stale rosnący) odsetek osób mierzyłby się z takimi wyzwaniami. Jednak mimo wszystko, w nowoczesnej rzeczywistości przybywało coraz więcej osób, które przynajmniej część obowiązków wykonywało z domu lub stawało się wręcz cyfrowymi nomadami – łącząc pracę z podróżami.

Sęk w tym, że do tej pory praca zdalna była przywilejem i zazwyczaj świadomie podejmowaną decyzją. Lockdown, przeciwnie – wymusił przejście na ten tryb działania. Przyspieszył więc procesy zachodzące na drodze ewolucji i wytrącił wiele osób ze strefy komfortu. I tu właśnie pojawia się problem.

Jakie wyzwania wiążą się z pracą w home office?

Dla mnie największą trudnością był – i nadal jest – brak bezpośredniej relacji z drugim człowiekiem. Mimo, że do dyspozycji są wideokonferencje czy rozmowy telefoniczne, nic nie zastąpi kontaktu twarzą w twarz.

To jednak nie wszystko. Wiele osób doświadcza problemów z:

 • oddzieleniem życia osobistego od zawodowego – nie tylko dlatego, że brakuje im oddzielnej przestrzeni do pracy zdalnej, ale ponieważ mentalne wytyczenie granic między godzinami pracy i odpoczynku jest po prostu trudniejsze, kiedy dom i biuro zlewają się w jedno miejsce,
 • organizacją czasu pracy – w efekcie zadania wcześnie wykonywane w biurze w kilka godzin rozciągają się na cały dzień,
 • motywacją do działania – dom, postrzegany jako miejsce odpoczynku, może nie sprzyjać wysokiej koncentracji i energii do działania,
 • utrzymaniem zdrowych nawyków – kiedy pracujesz z domu, jest Ci trudniej znaleźć siłę, żeby utrzymać regularne pory snu, ćwiczeń czy zdrową dietę.

Do tego dochodzi frustracja „technologiczna”, a stres i poczucie presji narastają. Nie jesteś jednak skazany na egzystowanie w takiej rzeczywistości.

A co, gdybyś potraktował pracę zdalną jako wyzwanie i szansę? Nawet kilka prostych zmian może sprawić, że zaczniesz doceniać ten sposób wykonywania obowiązków. Kto wie? Może nawet, gdy będziesz mógł powrócić do biura, nie zdecydujesz się na to w stu procentach?

Jak wykorzystać możliwości, które daje praca zdalna?

Podstawa to oczywiście Twoje nastawienie. Jednak tego pozytywnego nie zbudujesz ot tak, pstrykając palcami. Oto jednak kilka technik, które pomogą Ci osiągnąć stan, w którym praca zdalna będzie produktywna, a jednocześnie satysfakcjonująca dla Ciebie samego.

 1. Ustal harmonogram działania i trzymaj się go

O zachowanie konsekwencji w domu jest trudniej, ale nie jest to niemożliwe. Będzie Ci łatwiej, jeśli weźmiesz poprawkę na to, że wykonywanie obowiązków w domowym środowisku musi wyglądać inaczej. Co pomoże Ci utrzymać dobry rytm?

 • Twórz listę zadań na każdy dzień i trzymaj się jej. To pozwoli Ci z góry zaplanować działania, które musisz wykonać i sprawi, że trudniej będzie odkładać obowiązki „na później” – aż niebezpiecznie zbliżysz się do deadline’u.
 • Pracuj w krótkich blokach. Nie łudź się, że utrzymasz 100% motywacji i efektywności przez 8 godzin z rzędu. W biurze też nie pracujesz z pełną mocą przez cały czas. W domu mogą to być bloki 45-90-minutowe, po których zrobisz sobie krótszą lub dłuższą chwilę przerwy. Pamiętaj też, że dobrze przeplatać obowiązki o różnym charakterze – na przykład obciążające intelektualnie zadania wykonywać na przemian z tymi prostszymi, jak choćby odpisywanie na maile. Tak będzie Ci łatwiej zachować produktywność.
 1. Praca zdalna nie zawsze musi oznaczać pracę w domu

Jeśli tylko możesz, oddziel wyraźnie strefę pracy i odpoczynku. Dzięki temu będzie Ci mentalnie łatwiej zachować równowagę. Może masz możliwość zabrania ze sobą laptopa i przeniesienia się na kilka godzin do pobliskiej biblioteki, kawiarni (kiedy już będą otwarte) czy nawet na zewnątrz? Taka zmiana dobrze Ci zrobi!

 1. Zadbaj o porządek na biurku

Chaos na biurku = chaos w głowie? Często tak bywa. Poza tym im mniej „rozpraszaczy” dookoła, tym mniejsze ryzyko, że coś przeszkodzi Ci w zakończeniu dnia pracy.

Gdy już mowa o rozpraszaczach – uwolnij się od irytujących powiadomień, które wyrywają Cię ze skupienia. Nie sprawdzaj maila co 5 minut. 2-3 razy dziennie pewnie wystarczy. Wyłącz powiadomienia z prywatnych komunikatorów. Odetnij się od mediów społecznościowych. Będzie Ci łatwiej!

 1. Ustal jasne zasady współpracy z pracodawcą

Wytycz wyraźną linię między czasem pracy i odpoczynku. Trzymaj się jej i unikaj pracy „po godzinach”. To prosta droga do tego, aby utracić zdrowy balans i popaść w pracoholizm. „Więcej” nie znaczy „bardziej produktywnie”!

 1. Pozostań aktywny

Praca w domu sprzyja niezdrowym nawykom. Przeciwdziałaj im i zadbaj o regularne godziny posiłków oraz uprawianie sportu. Nawet 30-minutowy spacer może zrobić różnicę i dać Ci szansę na „przewietrzenie umysłu”.

I pamiętaj: im lepiej wykorzystasz szansę, jaką daje Ci dzisiaj konieczność pracy zdalnej, tym łatwiej będzie Ci się odnaleźć w świecie za kilka lat. Przekuj to wyzwanie w możliwość wyćwiczenia nowych kompetencji, które uczynią z Ciebie jeszcze lepszego kandydata na rynku pracy niedalekiej przyszłości!

[1] https://www.iftf.org/uploads/media/SR-1382A_UPRI_future_work_skills_sm.pdf