O mnie

Poznaj moją historię

O mnie - nowa 1

Nazywam się Maciej Madeksza. Jestem nauczycielem, pedagogiem, mężem i ojcem trójki dzieci oraz dyplomowanym trenerem oświaty, biznesu i administracji. Po latach pracy w edukacji doświadczyłem wypalenia zawodowego, które pchnęło mnie do zmian, dzięki którym dziś pomagam rodzicom i szkołom w tworzeniu wspierających warunków do rozwoju dzieci i młodzieży. Poznaj moją historię i zacznijmy wspólną podróż!

Sport od zawsze był ważnym elementem mojego życia. Trenowałem pływanie, tenis ziemny i piłkę ręczną. Akademia Wychowania Fizycznego wydawała mi się naturalnym wyborem. Przez studia przebrnąłem bez problemów, a zaraz po nich rozpocząłem swoją pierwszą pracę jako nauczyciel wychowania fizycznego.

Doskonale pamiętam wrzesień 2000 roku. Byłem pełen obaw, czy sobie poradzę, jednak szybko przekonałem się, że praca z młodzieżą daje mi dużo satysfakcji. 

Lubiłem obserwować, jak młodzi ludzie się zmieniają, dojrzewają, podejmują decyzje życiowe. Dawało mi dużo radości, że ich w tym wspierałem jako nauczyciel, wychowawca, trener.

Czułem, że z uczniami, rodzicami i nauczycielami odbywamy wspólną podróż. Podróż do poznawania siebie, swoich możliwości i wartości, której celem nie są oceny, a doświadczanie spełnienia.

O mnie - nowa 2

Przez kolejne 20 lat pracowałem w różnych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, miejskich i wiejskich. Byłem i jestem wychowawcą, a przez 6 lat nawet prowadziłem tę funkcję podwójnie.

Współtworzyłem klasy sportowe i organizowałem setki wyjazdów oraz projektów dla uczniów. 

Jednak po 15 latach w edukacji poczułem wypalenie. Wydawało mi się, że zmagam się ze ścianą, której nie mogę przesunąć nawet o kilka centymetrów. Nie potrafiłem odnaleźć się w systemie.

Otaczały mnie osoby, które zamiast szukać rozwiązań, po prostu akceptowały problemy i przechodziły z nimi do porządku dziennego. Nie chciałem być takim nauczycielem. Marzyłem, by wspierać uczniów, pokazywać im różne możliwości, dawać coś więcej niż tylko realizację podstawy programowej.

Dla mnie edukacja była i jest spotkaniem z drugim człowiekiem. Dotarło do mnie, że aby to osiągnąć, potrzebuję zmiany. Przemianę rozpocząłem od tego, co znam najlepiej – wróciłem do aktywnego uprawiania sportu, zacząłem biegać. Następnie postawiłem na rozwój. Rozpocząłem studia podyplomowe na Uniwersytecie SWPS i stałem się dyplomowanym trenerem oświaty biznesu i administracji. 

Zostałem również certyfikowanym coachem oraz, brałem udział w Grupie Otwarcia w Laboratorium Psychoedukacji. Te doświadczenia pokazały mi nowe podejście do życia i  edukacji. Otworzyły mnie na zdobywanie wiedzy nie tylko z obszarów szkolnictwa.

Różnica w naszym życiu następuje jednak dopiero wtedy, kiedy pozyskaną wiedzę potrafimy zaimplementować w prawdziwym środowisku. Tak właśnie staram się teraz robić. To, co znam z biznesu, sportu czy psychologii dopasowuję i stosuję w oświacie.

O mnie - nowa 3
 • W 2016 otrzymałem medal Minister Edukacji Narodowej przyznawany za zasługi dla wychowania młodzieży. 
 • Otrzymałem kilkanaście nagród dyrektorów szkół, burmistrzów, stowarzyszeń i przyznawanych przez młodzież.
 • Od 2020 roku jestem ekspertem merytorycznym w fundacji Zwolnieni z Teorii, gdzie pomagamy ponad 800 nauczycielom wspierać młodzież w zdobywaniu kompetencji przyszłości poprzez realizację projektów społecznych. 
 • Prowadzę szkolenia stacjonarne, online i spotkania rozwojowe dla dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów, rodziców, współpracując m.in. z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Centralnym Domem Technologii w Warszawie.
 • Cały czas pracuję jako nauczyciel wychowania fizycznego i realizuję z uczniami szereg projektów edukacyjnych oraz społecznych, a zwiedzając Europę na wycieczkach szkolnych poznaję inne systemy edukacji. 
 • Prowadzę spotkania z rodzicami (także indywidualne) i warsztaty z młodzieżą co pozwala im na lepsze odnajdywanie się w systemie edukacji i życiu.

Znam system edukacji od podszewki. Wiem, że jest ograniczający i jestem świadomy  problemów, jakie przysparza dyrektorom, rodzicom i uczniom. Jednak teraz wiem też, że nie musimy być bierni. Możemy tworzyć wspierające warunki rozwoju, bo zmiana systemu dzieje się też oddolnie – od zmian w nas. Bądźmy takimi nauczycielami i rodzicami, jakich sami chcieliśmy spotkać na swojej drodze. Osobiście z wielką chęcią każdemu w tym pomogę, dzieląc się wskazówkami, które przetestowałem samemu pokonując wyzwania. 

Moje kwalifikacje

Osobiste doświadczenia to tylko jedna strona medalu. Poznaj twarde dane, które potwierdzają moje kwalifikacje jako trenera, coacha oraz mentora.

 • Jestem trenerem „Institute of Applied Drama”

Szkolenie organizowane przez Ambasadę USA i Fundację Zwolnieni z Teorii, prowadzone przez amerykańskie trenerki Katie Dawson i Lynn Hoeare dla 4 wybranych osób z Polski.  Dzięki temu mam umiejętność prowadzenia procesów, spotkań w sposób aktywizujący, wykorzystania kreatywnych metod nauczania polegających na współdziałaniu, osobistych refleksjach, uczeniu się od siebie nawzajem.

 • Ukończyłem międzynarodowy warsztat rozwoju zawodowego w Kopenhadze „Umiejętności XXI wieku w edukacji i projektach edukacyjnych” 

Warsztat organizowany przez Ministerstwo Edukacji Danii – Agencja Narodowa Technologii Informatycznych i Nauki dla wybranych 5 pedagogów z Polski.

 • Jestem dyplomowanym Trenerem Biznesu Oświaty i Administracji Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie i SWPS w Warszawie.

To 2 semestry nauki, dziesiątki godzin praktyk, które pokazały mi całkiem nowe podejście do edukacji i rozwoju. Laboratorium Psychoedukacji to przede wszystkim zajęcia, które pokazują jak skutecznie przekazywać wiedzę i wydajnie stosować ją w życiu.

 • Ukończyłem specjalistyczny kurs Professional Coach akredytowany przez International Coach Federation (ACSTH).

Podczas akredytacji poznałem metody coachingowe, nauczyłem się przeprowadzać klientów przez proces coachingowy oraz identyfikować społeczne i psychologiczne potrzeby człowieka. Egzamin teoretyczny zdałem na 97%, a praktyczny na 100%, co uczyniło mnie jednym z najlepszych kursantów. Takie wyniki potwierdzają, że znam nie tylko bardzo dobrze teorię, ale przede wszystkim potrafię ją zastosować.

 • Brałem udział w Grupie Otwarcia® Laboratorium Psychoedukacji.

To tygodniowe, intensywne doświadczenie grupowe o charakterze interpersonalnym. Grupa Otwarcia® uświadamia, jak reakcje innych ludzi wpływają na nasze samopoczucie oraz jak postrzegamy siebie.

 • Jestem dyplomowanym Menadżerem Sportu (AWF Wrocław).

To studia dla menadżerów, na których nauczyłem się organizować wydarzenia sportowe i biznesowe, kierować zespołem i zarządzać budżetem. To wiedza praktyczna, która pozwoliła mi jeszcze lepiej zrozumieć funkcjonowanie przedsiębiorstw.

Poznajmy się! Zapraszam do kontaktu!

Chcesz dowiedzieć się więcej o projektach, które prowadzę lub rozpocząć ze mną współpracę? A może chcesz po prostu porozmawiać o edukacji i wymienić się doświadczeniami? Napisz, chętnie nawiążę z Tobą kontakt.